بادی قهوه چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

آیا می دانید بادی قهوه چیست؟ همان حس دهانی قهوه می باشد که موقع خوردن شخص احساسش می کند و می تواند بافت آن رقیق یا سنگین باشد. البته بادی قهوه زیاد ربطی به حس چشایی ندارد بلکه فقط حسی است که از طریق میل کردن قهوه ایجاد شده است. بادی قهوه عامل اصلی طعم حس شونده در قهوه می باشد. در واقع بادی قهوه آن چیزی نیست که ما می نوشیم بلکه حسی است که از نوشیدن قهوه داخل دهانمان به وجود می آید.
جالب توجه است که بدانید بادی قهوه سبک در دهان حالت چسبندگی دارد، در حالی که بادی قهوه سنگین حالت رقیق و آبکی دارد. مثلا اگر شما یک لیوان شیر بعد یک لیوان آب بخورید نمی بینید که تنواری شیر غلیظ است و تنواری آب رقیق و حس این غلظت و رقیقی همان تنواری واقعی می باشد. در ادامه با بادی قهوه و تنواری و غلظت و سبکی اش بیشتر آشنا خواهید شد، پس لطفا با ما تا انتهای مطالعه این نوشته همراه باشید.

بادی_قهوه
بادی قهوه یا تنواری

بادی قهوه چیست و قهوه چگونه عصاره گیری شده است؟

اگر بخواهید مفهوم بادی قهوه چیست؟ را بهتر درک کنید خیلی خوب است که تعریف اولیه آن را بشناسید. تعریف اولیه بادی قهوه این است که بادی قهوه در واقع همان حسی که از مصرف قهوه می گیریم می باشد. در واقع عصاره گیری همان چیزی است که یک دانه ی خشک را تبدیل به یک نوشیدنی سبک یا غلیظ مایع کرده و ما از میل کردنش لذت می بریم.
موقع عصاره گیری تنواری به دو قسمت تقسیم می شود اولی محلول ها و دومی نامحلول ها هستند. محلول ها همان هایی هستند که در آب حل می شوند اما نامحلول ها شامل روغن، الیاف قهوه و مولکول ها پروتئین هستند. این نامحلول ها سبب ازدیاد بادی قهوه می شود.
چه چیزی سبب بیشتر شدن بادی قهوه می شود؟
در واقع عوامل زیادی دخیل است. یکی از انواع این عوامل مستعد بودن قهوه است که سبب بیشتر شدن بادی قهوه می شود اما عوامل دیگری نیز هستند؛ مانند روش های پردازش قهوه، روش دم کردن قهوه، انواع و اقسام فیلترها، پروفیل های رست و نوع برشته کردن دانه ی قهوه نیز بر ازدیاد بادی قهوه تأثیر دارد. که همه ی اینها دست در دست هم داده و طعم و مزه ی قهوه و همچنین بادی قهوه را تعیین می کنند.

بادی_اسپرسو
دانه های قهوه

چه چیزی باعث تغییر غلظت یا طعم بادی قهوه می شود؟

برخی از دانه های قهوه از نظر برخی دیگر تنواری کامل تری دارند. یک باریستای حرفه ای میگوید: من آن سال ها که اول کارم بود قهوه Maracaturra را با قهوه El Socorro گواتمالا ترکیب کرده و دم و عصاره گیری کردم. پس از دم کشیدن بافت کاراملی، بادی قهوه کامل و غلیظی داشت که من را دلبسته ی قهوه کرد. Pacamara از دیگر قهوه های مورد علاقه ام است که طعم میوه ای دارد خصوصا میوه های سنگی اما بادی قهوه ی متوسطی دارد.

تأثیر برشته کردن دانه قهوه بر بادی قهوه

برشته کردن دانه قهوه منجر به غلیظ یا رقیق شدن بادی قهوه می شود و کاملا به سلیقه ی خودتان وابسته است. دانه های تیره قهوه تنواری بیشتری دارند. اما برخی باریستا ها می گویند که برشته کردن سبب بیشتر شدن بادی قهوه نمی شود. دانه ی قهوه از ترکیبات پیچیده ای ساخته شده است. خوب برشته کردن دانه قهوه سبب برجسته شدن پروفیل های دانه قهوه می شود. در واقع عرضه کنندگان قهوه سبز با دستکاری تنواری قهوه را افزایش می دهند.

بادی_کافی
غلظت بادی قهوه

چه عواملی بر دانه قهوه اثر می گذارند؟

اگر هنگام برشته کردن دانه قهوه واکنش میلارد را نیز افزايش دهند سبب افزایش ملانوئیدین ها خواهد شد و در نتیجه تنواری بیشتر و کامل تری به دست می آید. اگر دانه ی قهوه بیش از حد برشته شود سبب پخته شدنش می شود و نتیجه آن است که یک نوشیدنی مسطح و خمیر ایجاد می کند. شما بایستی تمامی واکنش های مختلف دانه های متفاوت قهوه را متعادل کنید تا بهترین و خوشمزه ترین قهوه را ایجاد کنید.

روش های مختلف دم کردن دانه قهوه

همانگونه که میدانید روغن موجود در دانه های قهوه بادی قهوه را ایجاد می کند. روشی که برای دم کردن قهوه و نوع دستگاه دم کن تأثیر بسزایی در افزایش یا کاهش تنواری و طعم قهوه دارد. روش دم کردن دستی در نهایت تنواری کامل و وضوح پایین یا بالا و در نتیجه تنواری رقیق داشته باشید. به عنوان نمونه در روش دم کردن فرنچ پرس به خاطر تنواری زیاد و کامل شناخته شده است و دم کردن به روش ارو پرس با وضوح و انعطاف پذیری همراه است که شما بسته به سلیقه تان نوع دم آوری را انتخاب می کنید.

بادی قهوه 2
تنواری غلیظ و سبک

کلام آخر

در این مقاله به تبیین مفهوم بادی قهوه چیست؟ پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم که تنواری قهوه همان حسی است که موقع خوردن قهوه داخل دهان احساس می شود که می تواند بافتش رقیق یا غلیظ باشد مانند آب و شیر. البته شیر تنواری غلیظی دارد اما آب تنواری سبکی دارد. عصاره گیری یا همان دم کردن اینگونه است که دانه خشک قهوه به صورت مایع رقیق یا غلیظ در می آید. چیزی که تن وتری را بیشتر می کند به نوع برشته کردن، دم کردن و عوامل دیگری مربوط است.

موضوعی که باعث تغییر طعم قهوه و بادی قهوه می شود، ترکیب دو نوع قهوه ی مختلف با هم است. برشته کردن شاید منجر به بیشتر شدن بادی قهوه نشود اما برخی عرضه کنندگان قهوه با دستکاری قهوه، تنواری را بیشتر می کنند. برشته کردن بیش از حد سبب پختگی دانه قهوه شده و در نتیجه طعم خوبی به قهوه نمی دهد.

روشهای مختلفی برای دم کردن قهوه وجود دارد که ممکن است سبب رقیق یا غلیظ شدن تنواری شوند. مثلا در روش فرنچ پرس تنواری زیاد و کامل است. اما در روش دم کردن ارو پرس وضوح قهوه بیشتر است و این نوع دم کردن به انعطاف پذیری مشهور می باشد.

نویسنده : سید حمید داودی ازغدی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x