آموزش تهیه قهوه ترک

قهوه های ساده درشت هستند و قهوه های ترک از قهوه های ساده بسیار کوچک تر می باشند. قهوه آسیاب شده اصولا در بیشتر فروشگاه ها یافت می شود اما برخی از افراد علاقه مند هستند تا خودشان قهوه را آسیاب کنند. آماده سازی قهوه ها متفاوت است از این رو بایستی به انواع قهوه و تفاوت های آنها توجه نمود. یکی از انواع قهوه، قهوه ترک می باشد. آموزش تهیه قهوه ترک کار سختی است و برای یادگیری تهیه آن باید زمان مشخصی اختصاص داده شود.
در خصوص دم کردن قهوه می توان گفت که قهوه های مختلف در جنس دانه و چگونگی تهیه کردن با یکدیگر متفاوت هستند. امروز قصد داریم در این مقاله به بررسی بهترین آموزش تهیه قهوه ترک درجه یک برای شما بپردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

قهوه ترک
نمونه یک قهوه ترک

اولین گام آماده سازی مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه قهوه ترک

مهم ترین موارد مورد نیاز برای آموزش تهیه قهوه ترک درجه یک شامل آب سرد به میزان یک فنجان بوده و قهوه را بایستی آسیاب و ریز کرده و یک قاشق غذاخوری از آن را آماده سازی نمود. شکر نیز با توجه به ذائقه اشخاص تهیه شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

گام دوم دانستن چگونگی تهیه قهوه ترک

قهوه جوش های ترک مهمترین وسیله برای تهیه قهوه ترک می باشند. این قهوه جوش ها در اصطلاحات ترکی به «ایبریک جذوه» معروف هستند. اصولا آماده سازی قهوه ترک سخت نیست و کافی است برخی از نکات را رعایت نمایید. در آموزش تهیه قهوه ترک درجه یک بایستی بگوییم که اولین نکته در این زمینه این است که در اغلب موارد سعی نموده از آبی کمک گرفته شود که سرد بوده و فیلتر نیز شده باشد. حجم آب نیز به کمک فنجان قابل اندازه گیری می باشد.
نکته دوم در این زمینه نیز این است که قهوه آسیاب شده را به میزان یک قاشق غذاخوری برای یک فنجان قهوه مصرف کنیم. در صورتی شکر را در فرآیند آماده سازی فنجان خود مصرف می کنید که قصد داشته باشید آن را اضافه نمایید. میزان مصرف شکر برای هر شخص متفاوت است.

قهوه ترک
اضافه کردن شکر به قهوه ترک سلیقه ای است

گام سوم حرارت دهی قهوه

وقتی قهوه ریز را آماده سازی کردیم می توانیم آن را در کنار شکر در داخل قهوه جوش ریخته و کمی آب سرد را اضافه نماییم. قاشق را برداشته و با آن قهوه را مخلوط می کنیم. جوشیدن قهوه مخلوط شده مرحله بعدی است که باید گذرانده شود. کمتر از پنج دقیقه زمان جوشیدن قهوه است و پس از کمی جوشش، کف سیاه رنگی نمایان می شود.

گام چهارم جداسازی کف قهوه

سرو کردن قهوه منوط به داشتن کف تیره بر روی آن است، زیرا این یک رسم عمومی و پر اهمیت است. در حین حرارت دیدن در صورت مشاهده کف ناشی از رسیدن این مایع به نقطه جوش، قهوه را به کمک قاشق چایی خوری برداشته و در فنجان ها می ریزیم. جمع آوری کف قهوه یک رسم قدیمی در آموزش تهیه قهوه ترک می باشد.

اضافه کردن شکر به قهوه ترک سلیقه ای است

گام پنجم حرارت دیدن ملایم قهوه ترک

توجه به روند حرارت دیدن مجدد قهوه در این گام بسیار مهم است. سرعت جوشیدن قهوه نبایستی زیاد شود. زیاد شدن حرارت قهوه باعث از بین رفتن طعم آن خواهد شد. از این رو بهتر است که تحت حرارت کاملا ملایم، داغ کردن قهوه پیگیری شود تا طعم و مزه قهوه از بین نرود. غلظت قهوه عامل اصلی در تعیین مزه قهوه است و در پایان پس از حرارت دهی مداوم، قهوه ترک آماده مصرف می باشد.

نتیجه گیری

• قهوه ترک قهوه ای ریز است و با قهوه های ساده و عمومی متفاوت می باشد. برخی از افراد خودشان دست به آسیاب کردن قهوه می زنند در صورتی که قهوه آسیاب شده به صورت آماده در سوپر مارکت ها و فروشگاه های بزرگ به وفور یافت می شود.
• مهم ترین موارد برای آموزش تهیه قهوه ترک خوش طعم و خوشمزه و درجه یک، یک فنجان آب سرد، یک قاشق غذاخوری قهوه آسیاب شده و مقداری شکر می باشد.
• گام های بسیار مهمی در خصوص آماده سازی قهوه ترک وجود دارد که شامل موارد زیر می باشند و در طول مرور فرآیند آماده سازی قهوه ترک می بایست به آن ها توجه نمود که عبارتند از :
o تهیه مواد اولیه
o آگاهی از چگونگی آماده سازی قهوه
o حرارت دهی قهوه
o جداسازی کف قهوه
o حرارت دهی ملایم و بلند مدت قهوه


نویسنده : سید حمید داودی ازغدی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x