رابطه قهوه و چربی سوزی

ممکن است افراد مختلف قهوه را به دلیل لذت بردن از طعم و مزه اش هر روز مصرف کنند. در حالی که نوشیدن قهوه باعث بدست آوردن انرژی مضاعف می شود و همچنین مصرف آن قبل و بعد ورزش کردن نیز باعث کاهش وزن و چربی سوزی می گردد. قهوه و چربی سوزی دو عنصر اصلی در کاهش وزن می باشد.
دلیل اصلی و مهم چربی سوزی توسط قهوه را باید در ساختار درونی آن جستجو کرد؛ زیرا قهوه دارای کافئین بالایی می باشد که بر متابولیسم بدن تاثیر چشمگیری دارد و باعث کاهش وزن و انرژی زیاد در فرد می گردد. بر اساس مطالعات به عمل آمده کافئین موجود در قهوه باعث مسدود کردن راه انتقال دهنده های عصبی می گردد. این انتقال دهنده آدنوزین نام داشته که باعث چربی سوزی می شود. امروز در این مقاله به بحث پیرامون رابطه قهوه و چربی سوزی و رابطه ورزش با قهوه خواهیم پرداخت پس با ما تا آخر این نوشته همراه باشید تا اطلاعات جالب توجهی را یاد بگیرید.
ز

قهوه و چربی سوزی
قهوه و ورزش

تاثیر نوشیدن قهوه بر روی واکنش های بدن

در اینجا قهوه چربی و سوزی رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند. قهوه باعث می شود دو سلول عصبی به نام های دوپامین و نوراپی در بدن افزایش یابد و همین موضوع سبب می گردد تا فعالیت بدن افزایش یابد و فرد خسته نشود. در نتیجه این موضوع باعث کاهش وزن و چربی سوزی خواهد شد. علاوه بر مواردی که گفته شد قهوه با داشتن اسید کلروژنیک باعث کاهش جذب کربوهیدرات بدن نیز می شود که برای سوخت و ساز و متابولیسم بسیار مفید واقع می گردد. 

تأثیر ورزش و قهوه بر بدن

قهوه به دلیل داشتن کافئین بالا و کالری پایین، باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و در نتیجه موجب چربی سوزی می گردد. این موضوع بر رابطه ی بین قهوه و ورزش نیز تأثیر گذاشته است؛ زیرا اگر شما قبل از ورزش یک فنجان قهوه میل کنید بدن را تحریک به افزایش ۲۰ درصدی سوخت و ساز می نمایید و در نتیجه چربی سوزی بیشتری در طول روز برای شما اتفاق می افتد. از اثرات دیگر این است که بدن، سلول های چربی را به جای گلیکوژن استفاده کرده و باعث چربی سوزی بیشتر خواهد شد.

قهوه و چربی سوزی
ورزش و قهوه دو عامل چربی سوزی

ورزش راهکاری برای چربی سوزی پس از مصرف قهوه

افزایش سوخت و ساز بدن به خاطر مقادیر زیاد کافئین است و ورزش کردن تنها به تشدید متابولیسم کمک می کند. به همین خاطر است که در طول ۲۴ ساعت در اکثر رسانه ها و تبلیغات عمومی انسان را به خوردن قهوه تشویق می کنند. کافئین دارای ترکیباتی مانند پلی فنول ها، اسید کلروژنیک ها، کافئیک ها و مینیکان ها و دیگر عناصر تشکیل دهنده قهوه می باشد و این ترکیبات باعث کم شدن اشتها در افراد می گردد.
در نتیجه اشخاص کمتر به سراغ خوراکی های پرکالری خواهند رفت. قهوه برای محرک سازی کارکرد های مغزی مفید است و فرد در حین ورزش کردن در باشگاه کمتر احساس خستگی می کند و بازدهی فعالیت وی نیز افزایش می یابد، در نتیجه تمرین بیشتری می نماید.

قهوه و چربی سوزی

آمار سازمان های جهانی در خصوص رابطه قهوه و چربی سوزی

نوشیدن قهوه باعث عملکرد بهتر گردش خون می شود. بر اساس گزارش سازمان بهداشت آلمان، نوشیدن روزانه ۱۵۵ گرم قهوه باعث افزایش ۳۰ درصد جریان خون مویرگی شده و در نتیجه اکسیژن بیشتری به عضلات و اندام های بدن می رساند. این نکته باعث می شود تا اندام ها و ماهیچه های بدن دیرتر خسته شده و در نتیجه چربی سوزی بیشتر در آن ها اتفاق بیفتد.
ورزشکارانی که قبل از تمرینات ورزشی قهوه می نوشند نسبت به ورزشکارانی که قهوه نمی نوشند، درد عضلانی کمتری دارند. مطابق تحقیقاتی که در دانشگاه ایلینویز ایالات متحده آمریکا صورت گرفته است، کسانی که دو فنجان قهوه قبل از تمرینات ورزشی میل می کنند ۴۸ درصد درد عضلانی کمتری را نسبت به دیگران احساس می نمایند.

قهوه و کافئین

قهوه و چربی سوزی

تاثیر رابطه قهوه و چربی سوزی بر سیستم عصبی بدن

کافئینی که داخل قهوه است سیستم های عصبی بدن را تحریک کرده و سیگنال هایی را به سلول های چربی می فرستد. این کار باعث افزایش سطح هورمون اِپی نفرین می شود، ضمن اینکه این هورمون نیز باعث افزایش ضربان قلب و انقباض عروق می شود. از طرفی ترشح آن تاثیر دیگری نیز دارد و آن این است که باعث آزاد شدن بیشتر چربی های بدن شده و در نتیجه باعث افزایش آزاد شدن انرژی بدن می گردد.
برابر تحقیقات انجام شده قهوه مکانیسمی در مغز بوجود می آورد که باعث ترشح بیشتر برخی از هورمون ها در مغز می گردد. این ماده نوروموتور نام دارد. همانگونه که از اسم این ماده پیداست بدن بدون آن ماده مثل موتور بدون احتراق عمل می کند. پس بنابراین یکی از نتایج مصرف قهوه کمک به رشد عضلات بدن و حفظ سلامتی می باشد. نورو موتورها یکی از عوامل اصلی تقویت حافظه می باشند که سلول های بنیادی را در مغز به نورون های جدید تبدیل می کنند.

قهوه و چربی سوزی
قهوه و خاصیت های آن

نتیجه تحقیقات دانشگاه جان هاپکینگز

آزمایشات انجام گرفته در دانشگاه جان هاپکینز نشان می دهند که مصرف ۲۱۰ میلی گرم قهوه در روز یکشنبه، مغز کارکنان را تقویت کرده و باعث می شود تا با حافظه بهتری فعالیت خود را ادامه دهند. از طرفی انرژی بیشتری نیز مصرف می کنند. در نتیجه این موضوع باعث چربی سوزی بیشتر نیز می شود.

کلام آخر

نوشیدن قهوه علاوه بر اینکه لذت دارد، خاصیت ها و فواید زیاد دیگری نیز با خود به همراه دارد. یکی از مهمترین مزایای مصرف قهوه، چربی سوزی می باشد. قهوه به دلیل وجود ساختار درونی خود، پر از کافئین می باشد و باعث افزايش سوخت و ساز بدن می گردد. به دلیل افزایش متابولیسم چربی سوزی بیشتری نیز اتفاق می افتد.
نوشیدن قهوه قبل از انجام حرکات ورزشی باعث چربی سوزی دو برابر در بدن فرد می شود. مصرف این ماده عامل اصلی افزایش عملکرد دستگاه گوارش و دستگاه گردش خون می باشد. مصرف قهوه قبل از تمرینات ورزشی باعث افزایش کارکرد های مغزی شده و سبب خسته شدن دیرتر عضلات بدن نیز می گردد. کسانی که قهوه می نوشند نسبت به کسانی که قهوه نمی نوشند، درد عضلانی کمتری دارند؛ به طوری که تا ۴۸ درصد کاهش درد عضلانی را کاملا درک می کنند.
وجود کافئین در قهوه باعث تحریک سیستم عصبی شده و در نتیجه چربی سوزی را افزایش می دهد. کافئین موجود در قهوه مکانیسمی به وجود می آورد که باعث ترشح ماده ای به نام نوروموتور می شود که باعث تقویت عضلات بدن می شود.

نویسنده : سید حمید داودی ازغدی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x