رست قهوه به چه معناست؟

رست قهوه به چه معناست؟

وقتی به کافه می روید از شما میپرسند قهوه ی مدیوم، لایت یا دارک میخواهید یا خیر؟! علت این امر آن است که نوع این قهوه ها در طعم و مزه اش تاثیر می گذارد. آیا تا به حال با خودتان فکر کرده اید که رست قهوه به چه معناست؟ بله رست قهوه به معنای درجه ی برشته کردن دانه ی سبز قهوه می باشد و شامل سه درجه ی لایت (کم)، مدیوم (متوسط)، دارک (زیاد) می گردد. رست قهوه هر چقدر کمتر یا همان لایت باشد، اسیدیته و کافئین بیشتری دارد اما با برشته کردن زیاد قهوه، روغنی تر می شود و طعم اصلی خود را از دست می دهد و طعم تلخی به خود می گیرد.
قهوه با رست کم همان گونه که اشاره شد، اسیدیته و کافئین بیشتری دارد و طعم اصلی را در خود نگه می دارد. از دیگر اسم های رست قهوه لایت می توان به امریکن رست، سینامون رست، نیوانگلند رست، هاف سیتی رست و مودریت لایت رست، اشاره کرد. رست مدیوم، طعم و عطر متعادل تری دارد؛ یعنی دارای اسیدیته و کافئین متعادلی است اما رنگ آن تیره تر از رست لایت می باشد. این نوع رست نیز شامل اسامی دیگر نیز می گردد. دارک رست نیز طعم و بوی تلخی دارد و اسیدیته و کافئین کمتری نسبت به رست های دیگر دارد. در این مقاله همره ما باشید تا با معنی رست قهوه به چه معناست بیشتر آشنا شویم.

رست قهوه
گیاه گیلاسی شکل قهوه

دو فاکتور مهم در خصوص مفهوم اصلی رست قهوه

مهمترین فاکتور های حساس در ارتباط با رست قهوه، درجه ی حرارت و زمان آن است. هر میزانی که درجه ی حرارت کمتر و زمان رست قهوه نیز کمتر باشد، لایت رست صورت می گیرد اما اگر درجه ی حرارت و زمان رست بیشتر باشد، دارک رست صورت می گیرد. لایت رست طعم مطبوع و سبکی دارد اما دارک رست طعم و بوی قوی و سنگینی را دارا می باشد. در توضیحات زیر به معرفی مفهوم انواع رست قهوه و خصوصیات هر کدام اشاره نموده ایم که عبارتند از :
• لایت رست: رنگ قهوه ای روشن، بادی سبک، اسیدیته واضح، بافت بدون روغن، کافئین زیاد، دمای ۱۸۰ الی ۲۰۵ درجه
• رست مدیوم: رنگ قهوه ای متوسط، بادی بیشتر نسبت به لایت رست، اسیدیته متعادل، کافئین کمتر نسبت به لایت رست و کافئین بیشتر نسبت به دارک رست، بافت خشک، دمای ۲۱۰ الی ۲۲۰ درجه
• رست مدیوم دارک: رنگ قهوه ای تیره نسبت به انواع دیگر رست، بادی سنگین و تند، بافت روغنی، اسیدیته کم، کافئین کم، دمای ۲۲۵ الی ۲۳۰ درجه
• رست تیره: رنگ سیاه، بادی تلخ و دودی، بافت روغنی تر، اسیدیته ی خیلی کم، کافئین خیلی کم، دمای رست ۲۴۰ الی ۲۵۰ درجه

رست قهوه
رنگ های مختلف دانه قهوه

فوائد مهم برشته کردن قهوه

کاربرد برشته کردن قهوه برای بسیاری از افراد به یک سوال عجیب تبدیل می شود اما قطعا ابتدایی ترین طعم قهوه بنظر شما مشکلی ندارد و مزه آن جذاب است ولی برشته شدن قهوه موجب می شود تا مزه قهوه بسیار جذاب تر و خوشمزه تر شود. این موضوع باعث می شود تا افراد خاطره بهتری را از مصرف قهوه برشته بیازمایند. دلایل برشته کردن قهوه برای فهمیدن این موضوع کمه رست قهوه به چه معناست شامل موارد زیر می باشد که عبارتند از :
• خوشمزه تر شدن طعم قهوه
• افزایش کیفیت عطر قهوه
• آماده شدن قهوه برای مصرف
تاثیر رست قهوه بر علایق شخصی افراد برای انتخاب قهوه
اشخاص با علاقه ای که به مصرف قهوه دارند، پس از تجربه کردن مصرف قهوه برشته شده می توانند بهتر در انتخاب نوع قهوه مصرفی خود تصمیم گیری نمایند. قهوه دارای کافئین و اسیدیته بوده و برشته کردن قهوه بر اندازه این دو، تاثیر گذار است. زمان برشته شدن قهوه بر تغییر قهوه و دانه های آن تاثیر مستقیم دارد و برشته شدن قهوه بیشتر انجام می شود.

رست قهوه
مصرف قهوه برشته متابولیسم بدن را افزایش چشمگیری می دهد

چهار مزیت دیگر مصرف رست قهوه شده

چهار مورد از مزایا قهوه ای که رست و برشته شده است عبارت است از :
• افزایش انرژی حرکتی بدن
• کاهش میزان افسردگی
• از بین رفتن چربی ها
• بهبود وضعیت قلبی انسان
به صورت کلی اگر بخواهیم توضیح کاملی در خصوص مزایای مصرف رست قهوه شده و برشته شده بدهیم، بایستی بگوییم که مصرف قهوه برشته شده می تواند به افزایش متابولیسم بدن کمک شایانی کرده و روند آزاد سازی انرژی ذخیره شده در بدن را افزایش دهد. از سوی دیگر بالا رفتن انرژی به افزایش روحیه انسان و بالا رفتن نشاط روحی شخص کمک می نماید. نوشیدن قهوه و بالا رفتن تحرک موجب کاهش وزن و چربی سوزی در بدن نیز می شود. ضمن اینکه افزایش کافئین موجب افزایش ضربان قلب در بدن می شود.
کلام پایانی
قهوه نوشیدنی است که از گیاه گیلاسی شکل قهوه تهیه می شود. که نخستین بار توسط فردی به نام خالد در کشور اتیوپی کشف شد. قهوه از اتیوپی به کشور عربستان و سپس به کشور ترکیه گسترده شد و امروزه در سراسر جهان گسترش یافته است. قهوه سبز تلخ ترین قهوه ی موجود است که برای درمان استفاده می شود. درجه حرارت و زمان مهم ترین فاکتور های موجود در خصوص رست قهوه می باشد که در کیفیت قهوه برشته شده نهایی تاثیر بسزایی دارد. برشته شدن قهوه طعم و مزه خاصی به خود می گیرد.
برشته کردن قهوه ممکن است برای بسیاری از افراد سوال برانگیز باشد اما واقعا بر طعم مزه نهایی قهوه مصرفی آن ها تاثیر مثبتی می گذارد. عطر و طعم قهوه برشته شده بسیار دل انگیز و خوش مزه می باشد. همچنین بر اثر برشته کردن قهوه، کیفیت قهوه مصرفی اشخاص به خوبی افزایش می یابد.برخی از افراد به مصرف قهوه ساده علاقه مند هستند اما پس از این که قهوه برشته را مصرف کنند قطع به یقین دیگر علاقه ای به مصرف قهوه ساده نخواهند داشت زیرا که قهوه برشته واقعا طعم و مزه بسیار جذابی دارد و مصرف آن را به شما حتما توضیح می نماییم.

نویسنده: سید حمید داودی ازغدی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x