پاک کردن لک قهوه روی لباس

بسیاری از مردم دنیا به صورت روزانه چندین فنجان قهوه می نوشند. معمولا در حین مصرف قهوه ممکن است که قطراتی از آن در حین مصرف، بر روی لباس های روشن و سفید ما ریخته و لباس لکه گردد. عده ای از مردم اصولا برای تمیز کردن لک قهوه روی لباس از راه حل های مختلف استفاده می کنند. شاید برخی از افراد پس از لکه شدن لباس نگران پاکسازی لکه باشند، اما هیچ جای نگرانی نیست؛ زیرا استفاده از جدید ترین مواد و لکه بر ها می تواند راه حل بسیاری خوبی برای پاکسازی سطح لباس های روشن باشد.
امروز قصد داریم در این نوشته به بررسی کامل قوی ترین راه حل تمیز کردن لک قهوه روی لباس بپردازیم. راه کار ها و راه حل های پاکسازی سطح لباس های روشن متفاوت هستند اما مهم این است که شما با یک روش معقول در این خصوص آشنا باشید. پس در ادامه با همراه باشید تا به آنالیز کامل این موضوع بپردازیم.

 

لک قهوه
نمونه یک لباسی که به وسیله قهوه لک شده است

نیازمندی اولیه برای تمیز کردن لک قهوه روی لباس

مواد اولیه مورد نیاز برای تمیز کردن لک قهوه روی لباس عبارت است از :
• مایع لباسشویی مرغوب
• پودر لباسشویی درجه یک
• سرکه سفید
• مواد افزودنی برای پاکسازی لکه های روی لباس
• مایع ظرفشویی (اختیاری)
• مایع سفید کننده (اختیاری)
دستورالعمل پاکسازی لک قهوه روی لباس
بهترین کار در اولین گام، شستشو با آب سرد است. برای این کار بهتر است که لباس را برعکس نموده و آب را روی محل لکه ریخته تا لک قهوه روی لباس به بافت پارچه نفوذ نکند. این خیلی مهم است که به صورت ده تا پانزده دقیقه ای، آب از پشت لکه عبور داده شود تا سطح بافت لباس شفاف تر شود. در صورتی که در این وضعیت لکه قهوه روی لباس پاک نشد، احتمال دارد که آن لکه قدیمی باشد؛ در نتیجه می بایست از روش های دیگر کمک گرفت.

لک قهوه
ریختن آب از پشت لکه قهوه روی لباس

استفاده از شوینده های سفید کننده

مایع لباسشویی یا صابون مایع ظرفشویی را به همراه کمی آب سرد در محل لک قهوه روی لباس بمالید و اجازه دهید که مواد شیمیایی بر روی لک به مدت سه تا پنج دقیقه باقی بماند. البته می توان زمان باقی ماندن مواد شیمیایی ترکیب شده را بیشتر نمود، اما نباید اجازه داد تا خشک شود. برای لکه های قدیمی تر قهوه نیز می بایست لباس را بعد از مالیدن در مایع پاک کننده، در آب خیس نمود.
بهتر است که هر چند دقیقه پارچه لک شده را به آرامی با انگشت شست و سایر انگشتان مالش دهیم تا لکه به مرور از بین برود. پس از اینکه سی دقیقه از زمان مرطوب شدن لباس گذشت، ناحیه لک شده بایستی بررسی شود. اگر همچنان لکه باقی مانده بود، بایستی حتما قبل از شستشوی کامل پارچه بین پنج تا پانزده دقیقه لباس در آب گرم نگه داشته شود.

لک قهوه
تست شوینده بر روی بافت لباس در محل لکه

تست پودر شوینده

اگر همچنان بخشی از لک قهوه روی لباس باقی ماند می توان پودر لباسشویی را با مقدار مساوی سرکه سفید و آب مخلوط نموده و به صورت خمیر درآورد. سپس می توان در گوشه ای از لباس آن را روی لباس تست کرده تا مشخص شود که پارچه تغییر رنگ نمی دهد. بعد از تست اولیه زمانی که از تغییر رنگ اطمینان کامل حاصل گردید، می توانید به کمک یک مسواک قدیمی محل لکه را شسته و پارچه را به صورت کامل در آب قرار داده و با مسواک بر روی آن بکشید تا نتیجه پاکسازی شدن لکه را بر روی بافت لباس ببینید.

لک قهوه
ترکیب مواد شوینده

استفاده از اسپری و یا ژل پاک کننده

در صورتی که باز هم لک قهوه روی لباس پاک نشد، می توان از یک اسپری و یا ژل پاک کننده ضد لک بهره گرفت. ضمن اینکه این امکان وجود دارد تا در همین حین از یک ماده شوینده و سفید کننده (که از اکسیژن تهیه شده است) کمک گرفت. زیرا بعد از مراحل قبلی این ماده اکسیژنه می تواند بهترین ایده برای پاک نمودن لک روی لباس باشد. پس از استفاده از یکی از موادی که نام برده شد، می توان لباس را شست، تا وضعیت لک روی لباس بهتر مشخص شود.

لک قهوه
استفاده از ژل یا اسپری

بررسی لباس و خشک کردن آن

در این مرحله ابتدا بایستی به صورت کامل مجددا بررسی نمود که لکه قهوه کامل پاکسازی شده است یا خیر و اگر لکه ای باقی مانده بود مراحل پاکسازی را به صورت مجدد پیش از اینکه لباس خشک شود، تکرار کنیم (لباس را با ماشین لباسشویی خشک نکنید، گرما باعث ایجاد لکه می شود). می توان پس از انجام این کار ها لباس را روی نور نگه داشته تا وضعیت لکه مشخص شود و اگر اطمینان کافی از محو شدن لکه حاصل نشد، می توان مجددا از پودر شوینده مذکور برای از بین بردن لکه استفاده نمود.

جمع بندی

مصرف قهوه توسط مردم بسیار زیاد انجام می شود و امتناع کردن از کثیف شدن لباس های روشن به وسیله قطرات قهوه کار بسیار دشواری می باشد. خواه یا ناخواه لباس ما بر اثر لحظه ای یک اشتباه کوچک یا حتی تکان خوردن کثیف می شود و پس از چنین اتفاقی هیچ راهی جز شستن لباس خود نداریم.
راه حل های وجود دارد که به کمک آن ها می توانیم لک قهوه را از روی لباس خود پاک سازی کنیم. برخی از این راه حل ها عبارتند از :
• استفاده از شوینده های سفید کننده
• استفاده از اسپری و یا ژل پاک کننده

نویسنده : سید حمید داودی ازغدی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x